Rheged Springer Spaniels
 

MBIG, MRUIG Grand Champion Ricochez Dyfri Addiena

"Muriel"

Click to enlarge
Click to enlarge
Click to enlarge
** MULTI BEST EXHIBIT IN GROUP WINNER **

** ATTAINS HER GRAND CHAMPION TITLE AT JUST 3 YEARS OLD **


~~~~~~~~~~~~

AUSTRALIAN GRAND CHAMPION TITLE
MULTI BEST IN GROUP
MULTI CLASS IN SHOW
MULTI BEST OF BREED
MULTI RUNNER UP IN GROUP
MULTI CLASS IN GROUP
ROYAL BEST OF BREED
AUSTRALIAN CHAMPION TITLE


~~~~~~~~~~~~


Called 'Muriel' at home 'cos she is 'terrible' ~ so bossy, mischievous & naughty ~ if there is trouble she will be involved! Muriel receives many favourable comments about her ground covering movement, charisma, attitude & her ever present 'smiley' face as she trots around the ring ~ her somersaulting ability, 360' spins & 'star jumps' just have to be seen to be appreciated! She still can't manage to keep all 4 feet on the ground for more than 5 minutes but we feel she is worth all the effort!

Her registered Welsh names are very apt too as 'Dyfri' means 'of or 'from the water' ~ fitting as she was born at the time of the Brisbane floods ~ & 'Addiena' which means 'beautiful' in Welsh.

It is hopeless ~ we are completely under her paw ~ she must have cast some ancient Welsh spell upon our house as we find ourselves totally bewitched by her ~ to know Muriel is to love her & she has an extra special bond with Junior Handler young Jayden Probert.

With her correct push & drive, coupled with her absolutely stunning red & pearly white coat & very merry tail, we hope our little girl ~ so full of cheek & personality ~ will continue to charm all those she meets!

Beautifully bred ~ she is from the first litter in Australia by the exciting import "Ch Redfith Charlie Brown (imp UK)" ex the classically bred "Ch Brynmor Evenstar (imp NZ) ~ "Muriel" is a lovely blend of some wonderful old Welsh Springer 'lines'.

Many thanks to Bruce & Bev ('Ricochez') for entrusting us with yet another lovely well adjusted healthy Welshie.

~~~~~~~~~~~~

CLEAR ~ Cone-rod Dystrophy (cord1-PRA/crd4)
UNAFFECTED/CLEAR ~ Goniodysgenesis, MRD, GPRA & RPED
Elbows 0/0 ~ Hips 3/0 (Aust Grade 1, International Grade A2)
DNA ~ Muriel has a full DNA ID profile & certification


Photos by Probert Photography


Pedigree
Breed : Welsh Springer Spaniel Bred by : Dr B. & Mrs B. Cornish
Sex : Bitch Owned by : Nicola & Peter Llewellyn-Jones
Date of Birth : 23-Dec-10 Handled by : Nikki
Call Name : Muriel Available for stud : N/A
Sire : Aust Champion Redfrith Charlie Brown (imp UK) S: Highclare Tycoon (UK) S: UK Sh Champion Menstonia Milton Of Haslemount (UK)
D: UK Sh Champion Highclare Energiser (UK)
D: Irish Sh Champion Redfrith Foreign Affair (JW)(SHCM)(UK) S: International Champ Ned Champ EUJW'02. BEL.JW'02. BELW'04. W'05. Benton Kansas Storm (NDL)(imp Fin)
D: Irish Sh Champion Redfrith Aberfeldy (UK)
Dam : Aust Champion Brynmor Evenstar (imp NZL) S: NZ Champion Nantyderi Myrddin At Brynmor (NZL) S: Aust Champion NZ Champion Nantyderi Red Phantom
D: NZ Champion Nantyderi Aurwen Dlos (NZL)
D: NZ Champion Ashke Bonnie At Brynmor (NZL) S: NZ Champion Ap Daffyd Deri (NZL)
D: Yasna We Rusty Holy (NZL)


Recent Show Results

  • 5-Sep-15 ** BEST OF BREED **
    Won at SDHC #1 (Judge was Mrs Janice Campbell (Vic)
  • 5-Sep-15 ** BEST OF BREED **
    Won at SDHC #2 (Judge was Mrs P. Nemirovsky (Argentina)
  • 29-Aug-15 ** BEST OF BREED ** BEST OPEN EXHIBIT IN GROUP **
    Won at ASKDSC 366 (Judge was Mrs. Rhonda Ralphs (NSW)
  • 29-Aug-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC 367 (Judge was Mr. William Mooney (Vic)
  • 29-Aug-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC 368 (Judge was Mrs. Marion Watson (WA)
  • 18-Jul-15 ** BEST OF BREED **
    Won at SDHC #1 (Judge was Mrs. R. Hartmire (Qld))
  • 18-Jul-15 ** BEST OF BREED ** BEST OPEN EXHIBIT IN GROUP **
    Won at SDHC #2 (Judge was Mrs. T. McDonald (Qld)
  • 5-Jul-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC (Judge was Ms. S. Foster (SA)
  • 5-Jul-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC (Judge was Miss. B. Watt (Vic)
  • 4-Jul-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC (Judge was Rev. C. Seymour (NSW)
  • 4-Jul-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC (Judge was Mr. P. Tjerkstra (Qld)
  • 3-Jul-15 ** BEST OF BREED **
    Won at CASS (Judge was Miss. E. Brown (Qld)
  • 3-Jul-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC (Judge was Mrs V. Hutton (NSW)
  • 6-Jun-15 ** BEST OF BREED **
    Won at DABKC (Judge was Mr G Cruse (NSW)
  • 23-May-15 ** BEST OF BREED **
    Won at DLKC #1 (Judge was Mrs. H. Weil (Qld)
  • 23-May-15 ** BEST OF BREED **
    Won at DLKC #2 (Judge was Mr. A. (David) Weil (Qld))
  • 9-May-15 ** BEST OF BREED **
    Won at DABKC #1 (Judge was Mr John Rowles (NSW)
  • 9-May-15 ** BEST OF BREED **
    Won at DABKC #2 (Judge was Mrs L. Rowles (NSW)
  • 3-May-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC 358 (Judge was Mrs Susan Tringham (Qld)
  • 3-May-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC 359 (Judge was Mrs Glenys Alexander (Vic)
  • 3-May-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC 360 (Judge was Mrs Rosemary Kemp (SA)
  • 2-May-15 ** BEST OF BREED ** GRAND CHAMPION TITLE **
    Won at ASKDSC 356 (Judge was Mr Micheal Camac ( SA)
  • 2-May-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC 357 (Judge was Mr Andrew Burt (Vic)
  • 18-Apr-15 ** BEST OF BREED **
    Won at SDHC (Judge was Ms M. Schelbach (Q)
  • 4-Apr-15 ** BEST OF BREED **
    Won at DABKC (Judge was Mr D Mahoney (NSW)
  • 14-Mar-15 ** BEST OF BREED **
    Won at Canine Expo #1 (Judge was Mrs Sandra Mashford (VIC)
  • 14-Mar-15 ** BEST OF BREED **
    Won at Canine Expo #2 (Judge was Mrs Susan Bruno (QLD)
  • 7-Mar-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC 353 (Judge was Mrs Janice E Campbell (VIC)
  • 7-Mar-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC 354 (Judge was Mrs Julie Dickinson-Franks (NSW)
  • 7-Mar-15 ** BEST OF BREED **
    Won at ASKDSC 355 (Judge was Ms Frances Darling (QLD)
  • 29-Nov-14 Best of Breed & ** OPEN IN GROUP **
    Won at DABKC (Judge was Ms S. Foster (SA)
  • 8-Nov-14 BOB, Open In Group & **BEST IN GROUP**
    Won at ASKDSC 350 (Judge was Ms Carol Speed (Qld)
  • 8-Nov-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 351 (Judge was Mr R. Cleland (SA)
  • 8-Nov-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 351 (Judge was Ms Katrina Santos (NSW)
  • 1-Nov-14 Best of Breed, Open In Group & ** OPEN IN SHOW **
    Won at SDHC (Judge was Mrs P. Johansen (Qld)
  • 11-Oct-14 BOB & ** OPEN IN GROUP **
    Won at DLKC #1 (Judge was Mrs. D. Harbin (NSW)
  • 11-Oct-14 Best of Breed
    Won at DLKC #1 (Judge was Mr. R. Harbin (NSW)
  • 20-Sep-14 Best of Breed, Open In Group & ** OPEN IN SHOW **
    Won at DABKC (Judge was Mrs June Ashton (SA)
  • 6-Sep-14 Best of Breed & ** OPEN IN GROUP **
    Won at SDHC #1 (Judge was Ms Kim Tosi (Qld)
  • 6-Sep-14 Best of Breed
    Won at SDHC #2 (Judge was Mr S. Tassan (Qld)
  • 30-Aug-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 347th (Judge was Mrs Lyndall Black (Vic)
  • 30-Aug-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 348th (Judge was Mrs Justine Blythe (Tas)
  • 30-Aug-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 349th (Judge was Ms Nikki Lane (NSW)
  • 3-Aug-14 Best of Breed
    Won at K9 Expo #3 (Judge was Mr D. Bowey (Vic)
  • 3-Aug-14 Best of Breed
    Won at K9 Expo #4 (Judge was Mr F. Leung (Hong Kong)
  • 2-Aug-14 Best of Breed & ** AUSTRALIAN BRED IN GROUP **
    Won at K9 Expo #1 (Judge was Mr Gopi Krishnan (Malaysia))
  • 2-Aug-14 Best of Breed
    Won at K9 Expo #2 (Judge was Mr W. Douglas (Vic)
  • 27-Jul-14 Best of Breed
    Won at PGC Spec Show (Judge was Mr. Fred Hession (NSW)
  • 26-Jul-14 Best of Breed
    Won at Royal Darwin Show (Judge was Mr. I. Rasmussen (Q)
  • 19-Jul-14 BOB, Australian Bred In Group & **RUNNER UP IN GROUP**
    Won at SDHC #1 (Judge was Mrs. C. Speed (Qld)
  • 19-Jul-14 Best of Breed
    Won at SDHC #2 (Judge was Mr A. Brown (Qld)
  • 12-Jul-14 Best of Breed
    Won at TCDSS #2 (Judge was Mrs J. Bray (NSW)
  • 11-Jul-14 Best of Breed
    Won at TCDSS #1 (Judge was Mr. M. Arthur (NSW)
  • 6-Jul-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 345th (Judge was Mr C. Woodrow (Qld)
  • 6-Jul-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 346th (Judge was Mrs Margaret Webber (Q)
  • 5-Jul-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 343rd (Judge was Mr John Lewington (SA))
  • 5-Jul-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 344th (Judge was Mr Christopher Moore (VIC)
  • 4-Jul-14 Best of Breed
    Won at CASS (Judge was Mr Robert Beattie (WA)
  • 4-Jul-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 342nd (Judge was Mr Andrew Beattie (WA)
  • 14-Jun-14 Best of Breed
    Won at DogsNT 1 (Judge was Mrs R. Lane (Qld)
  • 14-Jun-14 Best of Breed & ** OPEN IN GROUP **
    Won at DogsNT 2 (Judge was Mrs Susan Hewinson (Qld)
  • 7-Jun-14 BOB, Australian Bred In Group & **RUNNER UP IN GROUP**
    Won at DABKC (Judge was Mrs R. Kemp (SA)
  • 24-May-14 BOB, Open In Group & **BEST IN GROUP**
    Won at DLKC #1 (Judge was Mrs. C. Redhead (SA)
  • 24-May-14 Best of Breed
    Won at DLKC #2 (Judge was Mr. R. Redhead (SA)
  • 10-May-14 BOB, Australian Bred In Group & **RUNNER UP IN GROUP**
    Won at DABKC (Judge was Mr. G. Vernon (NSW)
  • 4-May-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 339 (Judge was Mr S. Schwerdt (SA)
  • 4-May-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 340 (Judge was Mr John Burgess (Qld)
  • 4-May-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 341 (Judge was Ms Caroline Stuart (NSW)
  • 3-May-14 Best of Breed & ** AUSTRALIAN BRED IN GROUP **
    Won at ASKDSC 337 (Judge was Mrs Rena Henderson (Qld)
  • 3-May-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 338 (Judge was Mr Kenneth Iggledon )Qld)
  • 19-Apr-14 Best of Breed
    Won at SDHC (Judge was Dr. F. McEvoy (SA)
  • 5-Apr-14 BCC & Runner up of Breed
    Won at DLKC (Judge was Ms Kaye Mcghie (Qld)
  • 15-Mar-14 BCC & Runner up of Breed
    Won at DogsNT (Judge was Ms. Julie Ireland (Q)
  • 1-Mar-14 Best of Breed & ** AUSTRALIAN BRED IN GROUP **
    Won at ASKDSC 334th (Judge was Ms Jacqui Weekes (Vic)
  • 1-Mar-14 Best of Breed & ** AUSTRALIAN BRED IN GROUP **
    Won at ASKDSC 335th (Judge was Ms Yvonne Meintjes (NSW)
  • 1-Mar-14 Best of Breed
    Won at ASKDSC 336th (Judge was Ms Edwina Thomas (NSW)
  • 8-Feb-14 Best of Breed
    Won at DABKC (Judge was Ms Susan Packer (SA)
  • 9-Nov-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 331st (Judge was Mrs Bente Marker (Qld)
  • 9-Nov-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 332nd (Judge was Mrs D. Patterson (SA)
  • 9-Nov-13 Best of Breed
    Won at ASKDSC 333rd (Judge was Mr K. McMillan (NSW)
  • 12-Oct-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at DLKC (Judge was Ms. D. Norman (Qld)
  • 21-Sep-13 BCC, Runner up of Breed & Intermediate Of Breed
    Won at DABKC Grp 3 Spec Ch Show (Judge was Mr. J. S. Beckett (NT)
  • 7-Sep-13 BCC, Runner Up Best Of Breed & **INTERMEDIATE IN GROUP**
    Won at SDHC #1 (Judge was Mrs G Hovey-Jacobs (Qld)
  • 7-Sep-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at SDHC #2 (Judge was Mrs D Jovanovich (Qld)
  • 4-Aug-13 BCC, Runner Up Best Of Breed & **INTERMEDIATE IN GROUP**
    Won at DogsNT 3 (Judge was Ms. S. Monk (WA)
  • 4-Aug-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at DogsNT 4 (Judge was Mr. M. Bungey (WA)
  • 3-Aug-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at DogsNT 1 (Judge was Mr. W. Schnitzer (SA)
  • 3-Aug-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at DogsNT 2 (Judge was Mr. Eric Soti (SA)
  • 28-Jul-13 BCC, Runner up of Breed & Best Brace (Prop Class)
    Won at PGC Spec Show (Judge was Mrs A O'Keefe (NSW)
  • 26-Jul-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at Darwin Royal Show (Judge was Mrs Marie Merchant (SA)
  • 20-Jul-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at SDHC #1 (Judge was Ms. K. King (SA)
  • 20-Jul-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at SDHC #2 (Judge was Mr. P. Martin (SA)
  • 13-Jul-13 BCC, Runner Up Best Of Breed & INTERMEDIATE IN GROUP
    Won at TCDSS #2 (Judge was Mrs Linda Stevens (ACT)
  • 12-Jul-13 BCC, Runner Up Best Of Breed & INTERMEDIATE IN GROUP
    Won at TCDSS #1 (Judge was Mrs June Weston (ACT)
  • 7-Jul-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 326th (Judge was Mr Ken Hammond (NSW)
  • 7-Jul-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 327th (Judge was Mrs N Hammond-Robertson (NSW)
  • 6-Jul-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 324th (Judge was Mrs Sandra McMahon (NSW)
  • 6-Jul-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 325th (Judge was Mrs Pat Hall (NSW)
  • 5-Jul-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at CASS (Judge was Mr Brett Thompson (NSW)
  • 5-Jul-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 323rd (Judge was Mr Ben Luxton (SA)
  • 8-Jun-13 BCC, Runner Up Best Of Breed & ** INTERMEDIATE IN SHOW **
    Won at SDHC (Judge was Mr S. Schwerdt (SA)
  • 25-May-13 BCC, Runner Up Best Of Breed & **INTERMEDIATE IN GROUP**
    Won at DLKC #1 (Judge was Mr. J. Burgess (Qld)
  • 25-May-13 BCC, Runner Up Best Of Breed & **INTERMEDIATE IN GROUP**
    Won at DLKC #2 (Judge was Ms. S. Bendixon (Qld)
  • 6-May-13 T1 - Qualifying Score/Pass
    Won at ASKDSC 3rd Tracking Trial (Judge was Ms Sheila Smith (SA)
  • 5-May-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 320th (Judge was Mrs Judy Horton (Vic)
  • 5-May-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 321st (Judge was Mrs C. Pearen (Qld)
  • 5-May-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 322nd (Judge was Mrs Lynn Harwood (Vic)
  • 4-May-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 318th (Judge was Dr M. Byrne (WA)
  • 4-May-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 319th (Judge was Mr Robert Lucas (NSW)
  • 20-Apr-13 BCC & Runner up of Breed
    Won at SDHC (Judge was Mrs J Butterfield (SA)
  • 6-Apr-13 BCC & Best of Breed
    Won at DLKC (Judge was Mr C. Woodrow (Qld)
  • 9-Mar-13 BOB, Runner Up In Group & ** INTERMEDIATE IN SHOW **
    Won at DABKC (Judge was Mrs. J. Campbell (Vic)
  • 2-Mar-13 Best Of Breed & **INTERMEDIATE IN GROUP**
    Won at ASKDSC 315th (Judge was Ms Esther Joseph (Vic)
  • 2-Mar-13 Best of Breed
    Won at ASKDSC 316th (Judge was Mr Geoff Love (SA)
  • 2-Mar-13 Best of Breed
    Won at ASKDSC 317th (Judge was Mrs Linda Buckley (ACT)
  • 9-Feb-13 BCC, Runner Up Best Of Breed & **INTERMEDIATE IN GROUP**
    Won at DogsNT (Judge was Dr. M. Woods (Canada)
  • 26-Jan-13 BOB, Intermediate In Group & **BEST IN GROUP**
    Won at DLKC (Judge was Mr. P. Bennett (SA)
  • 1-Dec-12 BCC, Runner Up Best Of Breed & INTERMEDIATE IN GROUP
    Won at SDHC (Judge was Mr W. Godfrey (SA)
  • 10-Nov-12 BCC, Runner up of Breed & ** INTERMEDIATE IN GROUP **
    Won at ASKDSC 312th (Judge was Mrs N. Zimmerle (Qld)
  • 10-Nov-12 BCC, Runner up of Breed & ** INTERMEDIATE IN GROUP **
    Won at ASKDSC 312th (Judge was Mr. D. Tidswell (SA)
  • 10-Nov-12 BCC, Runner up of Breed & ** INTERMEDIATE IN GROUP **
    Won at ASKDSC 314th (Judge was Mrs. D. Jovanovic (Qld)
  • 3-Nov-12 Best of Breed, Intermediate in Group & ** RUNNER UP IN GROUP **
    Won at DABKC (Judge was Mr D. McGreevy (Qld)
  • 6-Oct-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at DLKC (Judge was Mrs J. Horton (Vic)
  • 8-Sep-12 BCC, Runner Up Best Of Breed & INTERMEDIATE IN GROUP
    Won at SDHC # 1 (Judge was Mrs P. Hall (NSW)
  • 8-Sep-12 BCC, Runner Up Best Of Breed & INTERMEDIATE IN GROUP
    Won at SDHC # 2 (Judge was Mrs S. McMahon (NSW)
  • 5-Aug-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at DogsNT #1 (Judge was Mrs. C. Butler (NSW)
  • 5-Aug-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at DogsNT #2 (Judge was Mr. L. Butler (NSW)
  • 4-Aug-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at DogsNT #1 (Judge was Mr Ron Besoff (NSW)
  • 4-Aug-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at DogsNT #2 (Judge was Mrs D. Besoff (NSW)
  • 29-Jul-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at PGC Spec Show (Judge was Mr Michael Looby (Vic)
  • 27-Jul-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at Royal Darwin Show (Judge was Mr Andrew Burt (Vic)
  • 22-Jul-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at SDHC # 1 (Judge was Mrs. S. Shrigley (Tas)
  • 22-Jul-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at SDHC # 2 (Judge was Mrs. S. Grey (Tas)
  • 21-Jul-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at SDHC # 1 (Judge was Mrs. L. Harwood (Vic)
  • 21-Jul-12 BCC, Runner Up Best Of Breed & INTERMEDIATE IN GROUP
    Won at SDHC # 2 (Judge was Mrs. L. Chalmers (NZ)
  • 14-Jul-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at TCDSS #2 (Judge was Mrs Helen Furber (NSW)
  • 13-Jul-12 BOB & Intermediate In Group
    Won at TCDSS #1 (Judge was Mrs Helen Weil (Qld)
  • 8-Jul-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 307th (Judge was Mr Edward Pickering (NSW)
  • 8-Jul-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 308th (Judge was Ms Christine Davis (NSW)
  • 7-Jul-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 305th (Judge was Ms Tabatha Buckley (ACT)
  • 7-Jul-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 306th (Judge was Mrs Val Carter (SA)
  • 6-Jul-12 Best of Breed
    Won at CASS 53rd Show (Judge was Mrs Fay Harris (Tas)
  • 6-Jul-12 BCC & Runner up of Breed
    Won at ASKDSC 304th (Judge was Prof Brian Corbett (Vic)
  • 16-Jun-12 BOB, Junior In Group & BEST IN GROUP
    Won at SDHC (Judge was Mr G. Blyth (Tas)
  • 26-May-12 BCC, Runner Up Best Of Breed & JUNIOR IN GROUP
    Won at DLKC #1 (Judge was Ms T. Sloan (Tas)
  • 26-May-12 BCC, Runner Up Best Of Breed & JUNIOR IN GROUP
    Won at DLKC #2 (Judge was Mrs Justine Blyth (Tas)
  • 13-May-12 BCC, Runner Up Best Of Breed & JUNIOR IN GROUP
    Won at DABKC (Judge was Mr Max Winch (Qld)
  • 7-May-12 BCC, Runner Up Best Of Breed & JUNIOR IN GROUP
    Won at ASKC 303rd Ch Show (Judge was Mrs Dianne Besoff (NSW)
  • 6-May-12 Best of Breed & JUNIOR IN GROUP
    Won at ASKC 301st Ch Show (Judge was Ms Glenda Goller (Qld)
  • 6-May-12 BCC, Runner Up Best Of Breed & JUNIOR IN GROUP
    Won at ASKC 302nd Ch Show (Judge was Mr Ron Besoff (NSW)
  • 5-May-12 BCC & Runner Up Best Of Breed
    Won at ASKC 299th Ch Show (Judge was Mr John Clark (NZ)
  • 5-May-12 BCC & Runner Up Best Of Breed & Junior In Group
    Won at ASKC 300th Ch Show (Judge was Mrs Denise Clark (NZ)
  • 21-Apr-12 BCC, Runner Up Best Of Breed & JUNIOR IN GROUP
    Won at SDHC (Judge was Mr Hugh Gent OAM (NSW)

 


Contact Details

Nicola & Peter Llewellyn-Jones
Berry Springs, NT, Australia
Email : [email protected]